35. AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Kasım 2022

35.Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 15 Eylül 2022 Perşembe günü Karabük Valiliği, Ticaret İl Müdürlüğü, Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkaralar Odalarının başkan ve üyelerinin katılımı ile saat: 11: 00 ‘de Valimiz sayın Fuat GÜREL’i  makamında ziyaret yapıldı. 
Kutlamalar İlimizin tarihi ilçesi Safranbolu Eski Çarşı Pazar yerinde saat 14:00’de düzenlenen program çerçevesinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan Ahilik Haftası kutlamaları, protokol konuşmaları ile devam etti. Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen halk oyunları gösterisi yapıldı. Şed kuşatma töreni ile devam eden Ahilik Haftası kutlamalarında Yılın Ahisi Metin Karabacak’a, Yılın Kalfası Onur Demirtaş’a ve Yılın Çırağı Ömer Faruk Telli’ye Vali Fuat Gürel tarafından belgeleri ve plaketleri verildikten sonra İl Müftü’müz ahilik duası yaptı. Ahilik Haftası etkinliklerinde kalaycı, demirci, bakırcı, cam üfleme ve yemenicinin de olduğu bazı mesleklerin kentteki son temsilcileri sanatlarını icra etti. 
Tören sonunda ahilik pilavı, kavurma, tatlı ve ayran ikramı yapıldı.  Eski Çarşı Asma Altı bölgesinde bulunan esnafları işyerlerinde ziyaret eden Vali Fuat GÜREL ve protokol üyeleri, esnafların Ahilik Haftasını kutlayarak bereketli, bol kazanç temennisinde bulundular.
Ahilik Haftası kutlama programı kapsamında 12 Eylül 2022 tarihinde esnaf duası ve esnaf ziyareti sayın Valimizin programı sebebi iptal edilmiş olup, 16 Eylül 2022 tarihinde öğlebeli sanayi sitesinde bulunan esnaflarımız ziyaret edilerek Ahilik Haftası kutlanmıştır.